Retrievři sk. VIII.

 

Retrieveři
Retrieveři

 

 

 

Jméno Retriever pochází z anglického slovesa  „to retrieve“ , které znamená „přinášet zpět“, tedy aportovat. V zemích odkud retrievři pocházejí , tedy z Velké Británie,USA a v Kanadě byli tito psi nasazováni  k dohledání zastřelené zvěře , hlavně pernaté vodní a polní. Jejich hlavní úlohou bylo vypátrat ulovenou kořist a přinést ji svému pánovi. Nejvýraznějšími vlastnostmi retrievrů  jsou : vrozená záliba k přinášení různých předmětů, mimořádná záliba ve vodě, jemný stisk čelistí, snadná ovladatelnost, dobrý čich a vytrvalost, výrazná chuť k práci a ochota ke spolupráci se svým pánem. Při práci ve vodě nemají retrívři konkurenci.  Jeho přátelská a mírná povaha , inteligence, trpělivost a přizpůsobivost ovšem retrievra předurčují i k úloze společenského domácího psa. Díky schopnostem se ale retrievři  hodí i k speciálnímu nasazení jako záchranářští a  lavinoví psi, při vyhledávání drog ,jako průvodci nevidomých a jako asistenční psi .

Retrievři byli dříve řazeni dlouho mezi ohaře, a to i přesto, že nemají vrozené vlohy pro vystavování.  Později byli přiřazeni ke slídičům.  Retrievři jsou také jedna z velmi starých anglických skupin, která byla používána ve spojení s ohaři pro přinášení ulovené zvěře. Díky své pracovitosti, síle, dobrému nosu a vášní pro aportování se stali snad nejpoužívanějšími loveckými psy na světě.

 

Zástupci Retrievrů:

Zlatý Retriever, Labradorský Retriever, Curly Coated Retriever, Flat Coated Retriever, Chesapeake Bay Retriever, Nova Scotia Duck Tolling Retriever,