Home          Výstavy             Fotogalerie          Co nabízíme             Návštěvní kniha             Odkazy             Kontakt   


                               18.4.2015 Codettka přivedla na svět 9 štěňátek, 3 fenky a 6 pejsků

18. 4. 2015 Codettka v noci nespala a já s ní. Ležela v porodní bedně a lehce zrychleně dýchala. Od rána jsem nedělala nic jiného, než chodila k bedně a kontrolovala, jestli nepraskla voda a jestli netlačí. Nic se nedělo a já běhala mezi plotnou, porodní bednou, kde odpočívala Codettka a odchovnou, kde se svými štěňátky ležela Amelka. Kolem jedné hodiny jsme zasedli k obědu.

V ten moment Codettka začala rychle dýchat a tlačit. Ve čtvrt na dvě praskla voda a krátce na to vykoukla hlavička. Codettka vůbec netlačila a neúprosný čas běžel. Měla jsem strach, že pejsek uhyne. Pomaličku jsem se ho snažila vyšroubovat. Konečně mi Codettka pomohla, zatlačila a první kluk byl v 13:25 hodin na světě. Váží 457 gramů a po odsátí vody se hned rozkřičel na celé kolo. Jakmile se přisál k mamce, ta dvakrát zatlačila, a na světě bylo další miminko.
                    
                    
 

13:35 hodin spatřil světlo světa druhý kluk. Přesto, že šel zadečkem, bylo to rychlé. Vyšel bez obalu a byl trošku napitý. Po odsátí  a vysušení chvilku  dělal hanyky a pak se přisál k mámině cecíku.  Codettka ho neustále čistila, shazovala od cecíku a maličký se pěkně vztekal. Váží 471 gramů.
                    
                    
                    
                    

14:30 hodin se po větší Codettčině námaze, tlačení a funění narodil třetí kluk. Dlouho nemohl popadnout dech, byl hodně napitý vody a trvalo, než se sebe vydal hlásek. S mamkou se moc nepáral, přisál se a spokojeně dumlal. Codettka si ho důkladně očistila. Váží 433 gramů. Mamina dostala vodu s troškou hroznového cukru, vypila půlku misky a znovu si na chvilku zdřímla aby načerpala sílu.
                   
                    
                   

15:35 hodin se bez větší námahy, zadečkem a bez obalu narodil již čtvrtý pejsek v pořadí. Oproti svým bráškům byl o hodně menší a jeho porodní váha byla 326 gramů. Zatím, co Codettka spokojeně pečovala o své čtyři kluky, seděla jsem s ní v bedně a přemlouvala ji, aby další miminka byly už jenom samé holky. Na holčičky čekalo více prověřených a vyzpovídaných zájemců. Codettka ležela, upřeně se na mě dívala a odpovídala mi pořádným brbláním. Co mi asi tak říkala? Možná mi říkala, abych byla ráda, že jsou miminka zdravá a všechno probíhá jak má.
                  
                  
              

16.46 hodin přišla na svět první vymodlená holčička. Její porodní váha je také poměrně nízká, váží 402 gramů. Vyšla bez obalu ve vazkém žlutém hlenu a nebyl to hezký pohled. Krátká masáž ji povzbudila a rozkřičela se na celé kolo. O co byla menší, o to víc byla slyšet. K cecíku se však přisát nechtěla, jen si zadumlala a začala se vztekat. Seděla jsem v bedně a do narození dalšího potomka jsem se snažila o to, aby se fenka přisála. Codettka se potřebovala jít vyprázdnit, a tak jsem se s ní šla projít. Běhala po poli, přidřepávala a tlačila. I když jsem ji jen těžko stíhala, běhala jsem za ní, aby někde v obilí nezůstalo nějaké miminko.
                 
                 

18:30 hodin zadečkem a bez obalu přímo vyjel na svět drobounký malinký kluk. Jeho porodní váha je 284 gramů. Byl hodně moc napitý a po odsátí hodně dlouho lapal po dechu. K mamce se také odmítal přisát stejně jako jeho sestřička. Nezbylo, než pokusy stále dokola opakovat. Holka si nakonec dala říct a i když se zdálo, že jenom dudlá, už to byl pokrok. Chlapeček se opakovaně nechtěl přisát a cecíka z tlamičky jazykem vystrkával. Nechala jsem ho, aby se z příchodu na svět vzpamatoval. Usadila jsem se v bedně a zaměřila se na jeho sestřičku. Do hodiny se holka začala chytat.

FOTO BUDE DODÁNO

19:53 hodin se narodila druhá vymodlená fenka. Ta vyšla také zadečkem. Bylo to první miminko, u kterého mě Codettka odstrčila a rozhodla se, že si všechno udělá sama. Poprvé překousla pupeční šňůru a holčičku si olízala. Porodní váha druhé slečny je pěkná, váží 420 gramů a má se čile k světu. S mámou se moc nepárala a hned se přisála.

FOTO BUDE DODÁNO

20:34 hodin Codettka přivedla na svět osmé štěně. Je to, jak jinak, než kluk  vážící 440 gramů. Má se k světu, hned se pustil do mámy, přisál se a nedal se odstrčit svými staršími sourozenci. Codettka si na hodinu zdřímla. Když se probudila, vyvenčila se, vykoupala jsem ji, vysušila, umyla bednu a uložila ji do čistého. Zatím, co klidně podřimovala, snažila jsem se, aby se nejmenší kluk přisál. Po dvouhodinovém úsilí si dal říct a tak snad budeme mít vyhráno. Je jasné, že mě čeká dlouhá noční. Zvažovala jsem, jestli si neustlat vedle ní v bendě, ale nakonec jsem se natáhla na pohovku a pozorovala miminka.

FOTO BUDE DODÁNO

Kolem dvanácté v noci se Codettka posadila. Šla jsem se podívat, co se děje a zjistila jsem, že jsou štěňata i ona celá mokrá. Prostěradlo bylo nasáklé vodou.  0:33 hodin, při vytírání maminy do sucha mamina párkrát zatlačila a na světě byla vymodlená krásná holčička, třetí v pořadí. Vyšla nožičkama, trošku připitá, ale živá a zdravá. K mamce se přisála hned a nenechala se ostatními odstrčit. Váží 454 gramů, bude mít krásnou zlatou barvu. Na hlavičce má znak, který předávala svým potomkům její babička Sallynka. Pokud bude podobná naší Salče, zůstane doma a rozšíří naši psí smečku.
                 

Codettka se s chutí nabaštila, napila a za chvilku začala spokojeně podřimovat.
                 
                 
Dědula Akim byl trošku nervózní z celodenního hemžení, které pozoroval z povzdálí. Že by z toho měl těžkou hlavu? Tolik vnoučat , to bude zase masakr, až začnou běhat.
                 

Podle ultrazvuku jsme čekali početnější vrh a 9 štěňátek je úžasné. Doufám, že to zvládnou i ti dva malí drobečkové a že z nich vyrostou krásní a zdraví hafani.

Protože jsem nevěděla, jestli tam nebude ještě nějaké miminko, netroufla jsem si jít spát. Codettku jsem hlídla téměř do pěti hodin a potom jsem únavou odpadla.

Codettka se oproti prvnímu vrhu o miminka pečlivě stará, olizuje, čistí a zvědavce odhání od bedny vrčením. Starost mi ale dělá to, že nevyšly tři placenty. Obvolala jsem tři veterináře z okolí, ale měli jsme smůlu. O tomto víkendu byli všichni odjetí mimo. Nechtěla jsem Codettku vézt až do Brna a nechat miminka bez maminy. Veterinář mě ale ujistil, že placenty do druhého dne vyjdou. Pro můj klid mám druhý den přijít na ultrazvuk.

 

1. měsíc